До основних овочів ми відносимо ті, без яких неможливо уявити собі город. Їх садять усі. Можна сказати, заради них город і починається.

Морква зазвичай поділяють на дві групи. Перша – для літнього вжитку, друга – для тривалого зберігання. І садити найкраще дві окремі грядки у різний час. Наприкінці квітня або на початку травня висіємо ранньостиглу моркву, яку не збираємося зберігати. А ближче до кінця травня (іноді на початку червня) настає час пізніх коренеплодів “на зиму”

З капустою дуже легко заплутатися, тому що: капуста буває скоростигла, середньостигла і пізня; всі сорти капусти у середній смузі вирощують через розсаду. Тому спочатку визначимося з термінами посіву насіння капусти на розсаду. Вони приблизно такі: рання капуста – 10-25 березня, середньостигла капуста – 10-20 квітня, пізня капуста – 25 квітня – 10 травня. Щодо термінів пересадки розсади на постійне місце проживання, ранню капусту можна висаджувати на грядку з 25 квітня по 15 травня. Розсаду середньостиглої капусти висаджують з 15 по 31 травня. Наприкінці травня або перших числах червня вирушає на грядку та розсада пізніх сортів капусти.

Кабачок і патісон можна вирощувати через розсаду або прямим посівом насіння в грядку. У першому випадку насіння на розсаду висіємо з 25 квітня до 5 травня. І приблизно через 25-30 днів розсада буде готова до посадки в грядку. У відкритий ґрунт теплолюбні кабачки садимо пророщеним насінням, коли мине загроза заморозків. Зазвичай – з 25 травня до 5 червня.

Картопля. Травневі свята не дарма асоціюються з роботами “на картопля”. Тому що садити картоплю у наших широтах рекомендується з 5 по 10 травня.

Цибуля чорнушка (насіння) для отримання сівачки висівається в грядку з 15 по 30 квітня. Цибулю сівком прийнято садити з 1 по 10 травня. А якщо ви хочете отримати цибулини із насіння за один сезон, посійте насіння на розсаду з 1 по 10 березня. Все, що потрібно знати про вирощування цибулі за допомогою розсади.

Огірки. У другій половині квітня вже можна сіяти насіння скоростиглих огірків на розсаду. Квітневу розсаду починають пересаджувати у теплицю з 10 травня. Ці огірки – перші ластівки для раннього споживання. На початку травня садять на розсаду “другу партію” огірків. На постійне місце їх висаджують наприкінці травня чи на початку червня. Це будуть огірки для пізнього споживання та консервації. Вважаєте за краще садити насіння відразу в грунт? Тоді починати посівну можна в діапазоні 15 травня – 5 червня.

Гарбуз. Терміни посадки гарбуза залежать від того, в яких умовах ви її вирощуватимете. Якщо під укриттям, тоді насіння на розсаду можна сміливо сіяти 20 квітня, у середині травня висаджувати молоді рослини у грядку. А ось у відкритий ґрунт гарбуз краще садити на початку червня. Значить, на розсаду для відкритого ґрунту починаємо сіяти з 10-15 травня.

Томат (помідор). У помідорів стільки різновидів, що термін їх посіву не визначиш. Насамперед (наприкінці лютого) висівають на розсаду високорослі сорти середнього та пізнього терміну дозрівання. Весь березень можна сіяти на розсаду низькорослі томати. А найраніше сорти можна посадити навіть на початку квітня! У теплицю лютневу розсаду помідорів зазвичай висаджують з 1 по 10 травня, березневу та квітневу – 10-15 травня.

Буряки для зимового вживання, як правило, висівають у грядки з 5 по 15 травня. Хоча хтось вирощує “бордову красуню” через розсаду, саджаючи насіння у ящик у середині квітня, а юні сіянці у грядку – наприкінці травня. Хтось сіє буряки на початку червня. Вважається, що червневі коренеплоди краще зберігаються взимку.

Часник. Часник буває озимий та ярий. Озимий часник садять восени у другій половині вересня або на початку жовтня. Зубчикам ярого часнику настав час вирушати в грядку наприкінці квітня або на початку травня (з 1 по 5).

Перець. Найчастіше перець на розсаду починають сіяти рано з 10 по 25 лютого. Насіння у перцю тугоподібне і може досить довго “сидіти” в землі, тижнів зо два і навіть довше. Але якщо все зробити за правилами і провести передпосівну підготовку, то перші паростки з’являться через 7-10 днів.

Редиска. Рекомендовані терміни посіву редис у наших краях – з 25 квітня до 5 травня. Але ми вважаємо за краще висівати редиску в теплиці в період з 25 березня по 10 квітня. Листовий та качаний салат. Першу посадку всіх видів салатів можна проводити з 1 до 10 травня. У першій декаді липня салат висівають повторно, щоб усе літо та осінь знімати свіжі ніжні листочки.

Зелені овочі Холодостійку зелень – шпинат, пастернак, крес-салат, руколу, мангольд, листову гірчицю – можна сіяти з початку квітня. Кінець квітня – перший тиждень травня – це час для посіву петрушки, кропу, селери, щавлю, кінзи. Найбільш теплолюбні зелені культури, такі як базилік та меліса, вирощують розсадним способом. З 1 по 15 квітня їх насіння сіють на розсаду, а з 10 по 20 травня пересаджують у ґрунт молоді сіянці.

Кавун. У наших краях кавуни найчастіше вирощують розсадою. Посів насіння в гірочки починають у середині квітня. Готову розсаду висаджують у теплицю або на теплу грядку під укриття у середині травня.

Баклажан росте досить довго, тому на розсаду садять його рано: з 10 по 25 лютого. У теплицю розсаду, що підросла, пересаджують одночасно з перцями з 20 по 25 травня.

Пекінську капусту для літнього вживання садять навесні, а саме 15-20 квітня. Але якщо ви хочете їсти пекінку восени та взимку, потрібно посіяти її влітку – з 20 липня по 10 серпня.

Кольорова капуста. Посів насіння для ранніх сортів та гібридів цвітної капусти проводиться з 5 по 30 березня. На постійне місце березневу розсаду переносять із 25 квітня по 15 травня. Терміни посадки насіння на розсаду середньопізніх сортів – 10 квітня – 10 травня. А у відкритий ґрунт розсаду висаджують із 20 травня по 15 червня. З 25 травня до 10 червня на розсаду висівають пізні сорти цвітної капусти, призначеної для зберігання. У грядки цю розсаду пересаджують із 1 по 10 липня.

Брокколі. На розсаду броколі краще сіяти у теплиці, а не вдома. Вона (як і інші капусти) погано росте у спеку. Терміни посіву насіння на розсаду – з 25 березня до 10 квітня. Наприкінці квітня – на початку травня розсаду з 5-6 листочками вже можна висаджувати в грядку.

Кореневий селера – це культура з тривалим періодом вегетації. Безрозсадним способом у нас його не виростити. Причому посів насіння на розсаду починається рано – з 5 лютого до 15 березня. У грядку сіянці висаджують не раніше середини травня.

Дайкон. Оскільки дайкон – це по суті зимова редиска, і призначений для тривалого зберігання, оптимальний період посіву з 20 червня до кінця липня.

Бобові (горох, боби, квасоля) Горох та боби не бояться холодів. Їх рекомендують сіяти вже наприкінці квітня. Квасоля більш теплолюбна, тому її посадка проводиться з 20 травня до кінця місяця.

Насамкінець слід сказати, що наша шпаргалка “Коли що садити на городі” містить приблизні, орієнтовні дати та періоди посадки тієї чи іншої культури. Термін посіву залежить від сорту, від погоди за вікном, від умов вирощування, які ми можемо забезпечити.

Бажаємо вам успіхів та великих урожаїв!

Semena UA

Спасибо за заказ!

Ваш заказ оформлен и передается в обработку. Спустя несколько секунд Вы автоматически попадете на страницу с Вашим заказом и данными для отправки. Сверте их и ожидайте звонка оператора. Спасибо Вам!